• Закарпатська обл., с. Солочин, ур. "Біласовиця", 270/270а

Лазня на дровах

Лазня на дровах

Лазня з давнини відома багатьом народам світу. Як правило, похід у лазню розглядався не тільки як можливість очистити тіло. Лазню вважали сакральним місцем, оскільки в ній бачили з'єднання всіх стихій природи – повітря, води, вогню, землі. За переказами, всі ці стихії передавалися людині під час миття, робили її здоровою, сильною і міцною. Не випадково наші предки стверджували: "помився – як заново народився".

Незважаючи на високу популярність російських лазень, нам мало що про них відомо. Існує думка, що істинно російська лазня – це лазня з димоходом, тобто лазня, яка топиться по-білому. Насправді споконвічна російська лазня топилася по-чорному. У центрі парилки знаходився осередок, який прогрівав приміщення, а дим від нього виходив через щілини в стінах будівлі. Така лазня називалася "чорною" або "димною". Лазні з димоходом стали будувати набагато пізніше. Слід зазначити, що цілющий ефект "димної" лазні набагато вищий завдяки кіптяві, яка, осідаючи на стінах парилки, наповнює повітря лікувальним пахощами.

Справжня Лазня на дровах – це дерев'яна хата, яка будується на березі річки чи озера, і складається з двох приміщень: роздягальні та парилки. У парильному приміщенні знаходиться кам'янка – піч з каменями. Пару отримують шляхом виливання води на розпечене каміння. Саме лазня на дровахі властива така корисна й ефективна оздоровча процедура, як вінцевий масаж.

У парилці досягається температура повітря не більше 40-45° при відносній вологості повітря 60-80%. Паритися в лазні на дровах краще лежачи, так як температура повітря в парилці неоднорідна.

Відеоогляд